סלבס

שרון (ויהונתן?) ביצעה מחקר מענין, גם אם התוצאות היו די צפויות, בתרבות הנהייה אחרי סלבס כפי שהיא מתבטאת בפייסבוק. מזל שמישהו מהאקדמיה טורח מדי פעם לערוך מחקרים שמאששים את הסטריאוטיפים שלנו ומספק לאנשים א-סוציאליים כמוני סוג של נימוק למה אין יותר מדי משמעות לרשתות החברתיות וודאי שאין סיבה להצטרף אליהן.

מכל המקומות שבעולם, דוקא בישראבלוג יש אנשים שהחליטו להתקומם נגד ההמלכה האוטומטית למעמד של סלב בישרא של עיתונאי ערוץ 10 שפתחו בלוגים שם.

7 תגובות “סלבס”

 1. ראשית – אכן, יהונתן היה שותף פעיל במזימה.

  שנית – הניסוי הזה לא נעשה כחלק ממחקר אקדמי רציני, אלא יותר בשביל הדאחקה, וכדי להוכיח שפייסבוק זו ערימת אשפה מיותרת ושאנשים הם בעיקר טיפשים. עם זאת, מעניין מאוד לנסות ולכתוב על זה מחקר אקדמי רציני. אולי אחרי שאסיים את התואר השני ואתחיל דוקטורט (למרות שאני מניחה שעשויות להיות עם משהו כזה בעיות אתיות רציניות).

 2. ניסוי משעשע. יותר משהוא מחדש, הוא בא להוכיח את מה שכולם יודעים. מה שבכל זאת מעניין בניסויים כאלה הוא זיהוי הדפוסים והפירוט ברמת הפרקסיס. סלבס במהות שלהם הם אנשים שהתדמית שלהם נוצרת מהרצון של אנשים אחרים לקחת פיסה מהחיים שלהם, לראות תמונות, לשמוע פרטים על חיי היומיום שלהם. כאילו העובדה ש X אנשים יודעים מי אתה, היא ערך מוסף של האדם. מעניין מהו שובר השיוויון. כלומר, מאיזה רגע מספר האנשים שמכירים את הסלב מגיע לכמות שהופכת אותו לסלב. מאותו רגע, מתהפכת המגמה: כולם רוצים להכיר את האיש שכולם מכירים. היכרות כזאת מוגדרת כ'זוהר'. ואללה, מה זוהר בזה ששלושה מליון אנשים מכירים אותך, לעומת חמישים אנשים?
  התופעה הזאת בישרא די מצחיקה. אנשים נכנסים לבלוג של הסלבס ומשאירים שם חותם, כאילו שהחותם הזה יותר משמעותי מאשר לו היו נכנסים לבלוג של אדם שלא מוכר מהטלוויזיה, אבל אומר דברים דומים.

  לא נכנסתי לפייסבוק (כניסה מחייבת הרשמה, ואין לי כוונה להרשם). מהסיפורים שרצים ברשת על פייסבוק, נשמע שהקטע הזה של 'להכיר כמה שיותר אנשים' הפך לנושא המרכזי. 'להכיר' לא במובן האישי, אלא בדיוק באותו אופן שהסלבריטאיות נבנית: כמה שיותר אנשים יכירו בקיומי, כך אני קיים יותר וזוהר יותר.

 3. יש לי שאלה שלא קשורה לנושא הזה, אבל כן סיקרנה אותי: בדף בו אתה מתאר את עצמך כתבת שאתה לא מסוגל להכנס לישרא בגלל המגבלות (או משהו כזה). איזה מגבלות שם מפריעות לך?
  אני מניחה שהעובדה שדף העריכה שם לא מאפשר עיצוב אישי לגמרי אלא נתון בתבניות קבועות עלולה להפריע לך. אבל לא ראיתי שכאן, באתר שלך, יש יישומים שהם שונים מאוד מעמוד בלוג רגיל בישרא. אז מה בכל זאת מרתיע אותך מישרא?

  אולי השאלה שלי מגיעה מהמקום הפרטי שלי, כלומר הקושי שלי להתעדכן בבלוג שלך, העובדה שאין לי מושג מתי ואם בכלל אתה עונה לתגובה שלי, אלא אם כן אני מרפרשת כאן עד שהתשובה מגיעה.
  אלה שני יישומים שמאוד מקילים על התקשורת הוירטואלית, ונראה שהמימשק כאן לא עונה עליהם

 4. שרה, מה שמפריע לי יותר מהכל בישרא זה הכיעור וחוסר הנוחות לכותב. נכון שזה דברים של טעם ושבדקתי את ישרא די מזמן, אבל זו ההרגשה שנשארה לי.

  חלק מהישומים פה בבלוג אולי לא ממש ברורים תמיד לעין, כמו איסוף הסטטיסטיקות והצגת דפים מתאימים נוספים לאנשים שמגיעים ממנועי חיפוש, חלק פחות ברורים אבל די חשובים לשיח הבלוגוספירי כמו טראקבאקים (שלא צריך לפתוח 3 חלונות בשביל לראות אותם) וחלק מאוד ברורים לעין כמו השליטה המוחלט על מה יוצג בדף הראשי ומתי יוצגו התגובות (בעיקרון בדף הראשי מוצג רק מאמרים מהיום האחרון, ואם יש רק מאמר אחד אז מוצגות גם התגובות.

  ואולי זו לא הנקודה העיקרית, אבל אולי כן. ב4/2006 כאשר הקמתי את הצד הזה באתר כבר תמכתי בRSS, דבר שלקח לישרא עוד מספר חודשים, ועצם העובדה שרק בימים הקרובים את סוף-סוף תוכלי למחוק תגובות בלי לשלם כסף מחרידה אותי.

  הבלוג הזה לא עבר שידרוג משמעותי מאז ההקמה שלו ורק עכשיו, כאשר הבלוג הזה מהרבה בחינות מיושן, ישרא מתחילים להגיע לרמה שלו.

  הקושי שלך עם הבלוג הזה, הוא קודם כל קושי איתי :). נוח לי כרגע בפורמט של הבלוג ורוב הקוראים מגיעים דרך קוראי RSS כך שזה לא מפריע להם שאין התראות בדואל (וגם אין פה דיונים ארוכים במיוחד) ולכן אני מתעצל לשדרג לגירסא יותר מודרנית שעבורה יש פתרונות לחלק מהבעיות האלו, אבל אולי באמת הגיע הזמן…..

 5. תיארתי לעצמי שהמדובר בפונקציות שאין לי מושג לגביהן. הקושי שלי, כנראה, הוא קודם כל עם עצמי. החשש שלי מה RSS והנטייה שלי ללכת לפלטפורמות לעצלנים (-:

  עד היום הייתי צריכה את מנגנון מחיקת התגובות רק פעם אחת (במשך שנה וחצי), אבל ללא ספק זאת פונקציה די בסיסית, וזה אבסורד שהיא לא היתה קיימת עבור רוב המשתתפים בישרא.
  (היום גם לי יש!)

  אחרי שתשדרג את המערכת שלך כאן, תהיה גם למאותגרים טכנולוגית אפשרות לעשות מנוי?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים