פינת הבולשיט המשפטי היומי – לא ניתן להפיץ תבניות בוורדפרס שלא תחת רישיון הGPL

אם היו עורכי דין בסין העתיקה, ודאי חכם סיני אחד היה אומר שלקבל עצה משפטית שתאהב זה רק ענין של למצוא את העורך דין הנכון ולהסביר לו בעדינות מה בדיוק אתה תשמח לשמוע. טוב, מסתבר שמאט מאוטומטיק מצא את העורך דין הנכון שנתן לו חוות דעת משפטית שהוא רצה – שהתבניות ( ובצורה מידית גם התוספים) שנכתבים עבור וורדפרס, באופן אוטומטי חייבים להיות תחת רשיון GPL. חוות הדעת הזו כמובן לחלוטין לא מפתיעה מאחר שהיא התקבלה מעורך דין שחבר במרכז המשפטי לתוכנה חופשית (SFLC) שהמוטו שלו הוא שהשמש לא היתה זורחת אם לא היינו משתמשים בGPL.

הטיעון הבסיסי שעליו מסתמך העורך דין הכושל (אל תעסיקו אותו בטעות) הוא שמאחר שוורדפרס מכינה את סביבת העבודה לביצוע התבנית, מבצעת אותה, והתבנית משתמשת בפונקציות של וורדפרס, אז למעשה התבנית היא חלק מוורדפרס והיא כפופה לרישיון של וורדפרס.

לא צריך להיות עורך דין בשביל להבין שאם היה כל כך ברור שיחסי הכלה כאלו גוררים בהכרח סוג של רשיון, אז איש לא היה יכול להפיץ תוכנה שאינה GPL על לינוקס מצד אחד ומצד שני זכויות היוצרים על כל התוכנות שרצות על חלונות היו שייכים למיקרוסופט.

אבל לא צריך טיעונים של "סוף העולם" בשביל לראות המופרחות של חוות הדעת. חוות הדעת מניחה שקוד שנכתב תחת ההנחה שהוא ישמש כתבנית לוורדפרס אכן ישמש כתבנית לוורדפרס, אבל בואו נעשה תרגיל מחשבתי קטן ונניח שמחר יש לי לקוח שיש לו בלוג על MT והוא רוצה להשתמש בתבנית של וורדפרס ואני בונה תוסף לMT שמחקה את סביבת הריצה של וורדפרס ומבצע את התבנית כחלק כMT. במצב הזה יש לנו קוד (טקסט לצורך חוקי זכויות היוצרים) שחייב להיות תחת רשיון מסוים כאשר משתמשים בו תחת וורדפרס ורשיון אחר תחת MT.

הדרך ההגיונית היחידה לפתור את הפרדוקס של הפסקה הקודמת היא לטעון שמבחינה חוקית אסור לך בוורדפרס להריץ תבניות שאינן GPL. הטענה הזו תהפוך את כל מליוני האנשים שמשתמשים היום בתבניות שאינן GPL לעברינים (וגם אלו שישתמשו בעתיד בתבניות שפותחו עבור התוסף שלי לMT). יופי נחמה, אפילו הRIAA והMPAA לא טוענים שאנשים ששומעים מוזיקה פירטית הם עברינים …..

נהנתם? אולי תרצו לשתף

3 תגובות “פינת הבולשיט המשפטי היומי – לא ניתן להפיץ תבניות בוורדפרס שלא תחת רישיון הGPL”

  1. לא בדיוק הבנתי את מה שאמר עורך הדין אבל נראה לי שחק מהטענה היא שתבנית שהיא נגזרת של התבניות הבסיסיות שהם הפציו ב-GPL צריכה להיות מופצת כ-GPL גם היא.
    במידה שהתבנית שלך אינה נגזרת של התבנית ההיא אין צורך ברשיון GPL.
    1. רק אתמול הבנתי שהעורך דין דיבר עורכדינת במבטא כזה כבד שגרמה לכך שכנראה איש לא הבין בדיוק למה הוא מתכוון. באופן ראשוני הטענה שלו היא שתבנית היא יצירה נגזרת של וורדפרס (בלי קשר להאם היא יצירה נגזרת של תבנית אחרת).

      הקטע הגאוני במה שהוא אמר הוא שהמסקנה שלו אינה חלה על תמונות וקבצי CSS. כולם רצו להסיק מזה שניתן לבנות תבנית מנוונת מספיק שלא יהיו חייבים לשחרר אותה תחת הGPL, אבל תוך כדאי מנוחת השבת הבנתי שבעצם מה שהוא אומר שהGPL גם לדעתו אינו חל על תמונות, ולכן גם אם אתה מקבל את ההגיון שלו עדיין אסור לך להפיץ את התמונות אם אין לך אישור מפורש מהיוצר המקורי, ומה כבר שווה תבנית ללא האלמנטים הגרפיים שלה?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>