באמת שהגיע הזמן להוריד את התמונה של רבין מהקיר – מחקר מדעי שערך יוסי גורביץ' הוכיח שרבין לא רצה שלום

יוסי גורביץ' קובע

ימיני טוען שדבריו של לוי, על פיהם הסכם אוסלו הוא הונאה מצד ישראל, הם "שקר". לכולי עלמא ברור שמדובר בהבעת דעה, רק שימיני סבור שזו דעה לא לגיטימית. הנה כמה עובדות שיתמכו בה. …. (שלאחריה חדל הסכם אוסלו להתקיים)

….

יתר על כן, רבין עצמו אמר – כפי שהזכיר לנו השבוע בנימין נתניהו – שהסכם אוסלו לא מיועד להביא להקמתה של מדינה פלסטינית,

איך לא הצלחתי לראות את זה בזמן אמת? איך שוכנעתי ללכת ב4.11.95 להפגנת תמיכה באיש המרושע הזה?

כל פעם שגורביץ' מפרסם פוסט ג'ורג' אורוול מסתובב כמו סביבון בקברו.

14 תגובות “באמת שהגיע הזמן להוריד את התמונה של רבין מהקיר – מחקר מדעי שערך יוסי גורביץ' הוכיח שרבין לא רצה שלום”

 1. גורביץ, לא גורביץ'. ויש דברים שרואים ממרחק הזמן ולא רואים באותה עת. גם אני הייתי שם. שאפו על ההעלמה של "בלי בג"צ ובצלם", של "אין תאריכים קדושים", ושל הנתונים על הגידול במספר המתנחלים. על ההערה על אורוול מיותר להגיב.

  1. רבין התחיל* שני מהלכי שלום שאחד מהם הסתיים והשני הגיע למימוש של הסדר זמני עם מתווה להמשך. המחשבות הפרטיות שלו לגבי החזקת חשבונות דולריים בניגוד לחוק, שתית אלכוהול בזמן מלחמה, או הצורה הנכונה לטפל באנשים שלא מצייטים לחוק אינה רלבנטית לנושא שאתה התיחסת אליו – נושא הסכמי אוסלו.
   למעשה גם נתניהו אחרי רבין מילא את ההסכמים (בין היתר נסיגה מקלקיליה וטול כרם)

   מה אפשר להגיד על מי שכורך ביחד את תקופת רבין, נתניהו וברק כאשר הוא סופר מתנחלים ואז מטיל את האשמה דוקא על רבין? כאילו שמספר המתנחלים היווה מכשול כלשהו לשלום עם מצרים או פינוי עזה, וכאילו שיש רק הסכם סופי אחד וכל האנשים לא מצליחים בטפשותם להבין זאת.

   הא, ומי שקורא לכל אדם שני בהמה, יכול בהחלט לשבת בשקט כאשר קוראים לו גורביץ'

   * כמובן שרק בדמיון של עיתונאים יש תקופה כלשהי שבה לא מתנהל משא ומתן, ומהבחינה הזו רבין לא באמת "התחיל" אלא יותר "חשף".

 2. אגב, לידיעת קוראי הבלוג הזה: הנה הטקסט המלא שעסק בהסכמי אוסלו ורבין. שפטו בעצמכם.
  ימיני טוען שדבריו של לוי, על פיהם הסכם אוסלו הוא הונאה מצד ישראל, הם "שקר". לכולי עלמא ברור שמדובר בהבעת דעה, רק שימיני סבור שזו דעה לא לגיטימית. הנה כמה עובדות שיתמכו בה. בין השנים 1993-2000, מספרם של המתנחלים – שימיני טוען מעת לעת בתוקף שהם מכשול לשלום – הוכפל. ישראל לא הסירה אף התנחלות באותה תקופה (שלאחריה חדל הסכם אוסלו להתקיים), ולא רק שלא הסירה, היא גם הוסיפה כמה חדשות והגדילה את הקיימות. כאשר ביצע ברוך גולדשטיין טבח בתושבי חברון, לקול מצהלותיהם של תושבי ההתנחלויות שם ("פורים שמח, יהודים!"), ממשלת ישראל לא הסירה את סרטן ההתנחלות משם, אלא… החמירה את מצבם של הפלסטינים תושבי העיר "מחשש לנקמה במתנחלים". (מי ששילם בדמו על החינגה של גולדשטיין ואוהביו, וחטף במקומם את פיגועי הנקמה היו תושבי ישראל המוגנים הרבה פחות, לא המתנחלים, אבל זה סיפור אחר.) מצבם של הפלסטינים התדרדר: מספר המחסומים עלה, וכתוצאה מכך נפגעה הכלכלה הפלסטינית קשות. כל אלה לא קידמו, בלשון המעטה, את השלום.
  יתר על כן, רבין עצמו אמר – כפי שהזכיר לנו השבוע בנימין נתניהו – שהסכם אוסלו לא מיועד להביא להקמתה של מדינה פלסטינית, הוא טבע את הביטוי "אין תאריכים קדושים", והעיד שמטרת כל הנסיגה הישראלית היא שיהיה משטר פלסטיני שיטפל בחמאס "בלי בג"צ ובצלם".
   

 3. נו באמת, יוסי, כל הפוסט הזה (אם אפשר לקרוא ל- copy ל- paste והרבה delete בתוספת שני משפטי ניתוח מעמיק "פוסט") בנוי על מה שאתה קורא לו "הוצאת דברים מהקשרם" – ואתה בא ומפרסם את כל הטקסט כלשונו. צ צ צ.
  סליחה, אחרי קריאה חוזרת אני חייב לתקן: משפט הגות מעמיק אחד ועוד אחד שהוא סתם השמצה… אפילו לתגובה שלי יש יותר תוכן…

 4. We view the permanent solution in the framework of State of Israel which will include most of the area of the Land of Israel as it was under the rule of the British Mandate and alongside it a Palestinian entity which will be a home to most of the Palestinian residents living in the Gaza Strip and the West Bank.
  We would like this to be an entity which is less than a state and which will independently run the lives of the Palestinians under its authority. The borders of the State of Israel, during the permanent solution, will be beyond the lines which existed before the Six Day War. We will not return to the 4 June 1967 lines.

  http://www.mfa.gov.il/MFA/Foreign+Relations/Israels+Foreign+Relations+since+1947/1995-1996/Address+to+the+Knesset+by+Prime+Minister+Rabin+on.htm?DisplayMode=print

  1. הגרף הזה לא אומר הרבה בלי ההקשר של איך מוגדרת בו התנחלות. אם למשל קצרין היא גם התנחלות אז נדמה לי שדי ברור שהיא לא רלבנטית לדיון על אוסלו.

   1. אתה באמת נחוש לטמון את ראשך בחול. עיין נא בשנתונים הרשמיים של ישראל בהם האוכלוסיה מפולחת לפי נפה. לדוגמה: http://www.cbs.gov.il/archive/shnaton47/st02-08.gif
    בנוגע לתוכניות של רבין: הסכמי אוסלו אינם מדברים על מדינה פלסטינית, ולא במקרה. כמו שרבין הבהיר בנאום שלו (שנתניהו ציטט לאחרונה), לא היתה כל כוונה לקומם מדינה שכזו:

    We view the permanent solution in the framework of State of Israel which will include most of the area of the Land of Israel as it was under the rule of the British Mandate, and alongside it a Palestinian entity which will be a home to most of the Palestinian residents living in the Gaza Strip and the West Bank.
    We would like this to be an entity which is less than a state, and which will independently run the lives of the Palestinians under its authority. The borders of the State of Israel, during the permanent solution, will be beyond the lines which existed before the Six Day War. We will not return to the 4 June 1967 lines.

    http://www.mfa.gov.il/MFA/MFAArchive/1990_1999/1995/10/PM+Rabin+in+Knesset-+Ratification+of+Interim+Agree.htm
     

    1. ואיך הפילוח לפי נפה קשור בצורה כלשהיא להתנחלויות ולגרף שהבאת קודם? לפי השנתון הרשמי היו ב1995 136 אלף "מתנחלים, בעוד שבגרף שלך היו 260 אלף.

     איפה במה שציטטת יש התנגדות למדינה פלסתינאית? מהציטוט נאמר שעדיף שלא תהיה כזו, אבל זו לא התנגדות.

     1. > ואיך הפילוח לפי נפה קשור בצורה כלשהיא להתנחלויות ולגרף שהבאת קודם? לפי השנתון הרשמי היו ב1995 136 אלף "מתנחלים, בעוד שבגרף שלך היו 260 אלף.
      כאמור, אתה דוחק את ראשך עמוק יותר ויותר לתוך החול. האם אני באמת צריך להעתיק את הנתונים מהדף שאליו קישרתי? הנה הם:
      מספר התושבים הישראלים ב"אזור יהודה ושומרון":
      1993: 111,600
      1994: 122,700
      1995: 133,200
      מספר התושבים הישראלים ב"חבל עזה":
      1993: 4,800
      1994: 5,100
      1995: 5,300
      > איפה במה שציטטת יש התנגדות למדינה פלסתינאית? מהציטוט נאמר שעדיף שלא תהיה כזו, אבל זו לא התנגדות.
      אם אתה מתעקש לרקוד על ראש סיכה, עשה זאת.

 5. 1. אם אתה רוצה להביע טיעון במטרה שאנשים אחרים יבינו אותו אז כדאי שבמקום סתם לזרוק קישורים גם תכתוב על מה בדיוק צריך להסתכל
  2. אז בתקופה של 3 שנים בין 90 ל93 עלתה האוכלוסיה מ81 ל116 אלף, כלומר בקצב ממוצע של כ12 אלף, בעוד שבתקופת רבין הרשע מ93 עד 95 היא עלתה ל138 אלף, כלומר כ11 אלף בשנה.
  3. למעשה לרבין יש מעט מאוד שליטה על כמות האנשים שגרים בשטחים. אם משפחות מביאות ילד בשנה, מה הוא בדיוק אמור לעשות, להרוג את הילדים? הרבה יותר הגיוני להסתכל על דוח התחלות בניה – לך לאתר של שלום עכשיו ותעשה מחקר.
  4. נו, ואחרי שהאוכלוסיה בעזה גדלה, זה מנע מדינה פלסתינאית שם?
  5. עדיף לרקוד על ראש סיכה מלהעמיד פנים כאילו שאני טלפט.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים