לזה YNET קוראים אנציקלופדיה?

ללא שום כונה מוקדמת נקלתי לתוך הערך על ה"יד הנעלמה" באנציקלופדיה של YNET. הערך אומר

יד נעלמה

Laissez-faire

יד נעלמה (בשפות אירופיות מקובל השם הצרפתי laissez-faire, "הניחו לעשות"), גישה כלכלית שהדוגלים בה מתנגדים להתערבות השלטון במערכות המסחר והמחירים. הסיסמה הושמעה לראשונה בצרפת ובאנגליה בשלהי המאה ה-17, נוכח מגבלות רבות מאוד שהטילו השלטונות על הפעילות העסקית. במאה ה-18 המליץ הכלכלן אדם סמית על גישה זו לצורכי הצמיחה הכלכלית, ומאז היה המונח שם נרדף לכלכלה ה"חופשית". הוא נעשה פופולרי במיוחד הודות לכתביו של ג'ון סטיוארט מיל .

לפי דוקטרינת היד הנעלמה, שיש לה השלכות פוליטיות ולא רק כלכליות, דומה כאילו פועלת "יד נעלמה" במשק ובחברה בכלל, המנחה את הדברים כך שכל הפרט החותר לממש את האינטרס העצמי שלו, פועל למען מטרות החברה כולה, ולכן מוטב להניח לו לעשות כרצונו. תפקיד הממשלה מצטמצם להבטחת החוק, הסדר והשלום, ואל לה להתערב בפעולתו של מנגנון המשק.

ליקוייה של גישה זו התבררו כבר בסוף המאה ה-19, והיא נופצה סופית בשפל הכלכלי הגדול של שנות ה-30 של המאה ה-20.

כשראיתי את השורה האחרונה של הערך הזה, הבנתי שאני לא מעריך מספיק את ויקיפדיה.

3 תגובות “לזה YNET קוראים אנציקלופדיה?”

  1. מישהו במקרה חתום על הערך הזה באנציקלופדיה של Ynet (אני זוכר שחלק מהערכים שלהם חתומים על ידי הכותבים)? בוויקיפדיה לכל ערך יש רשימה של כותבים שיש להם זהות וירטואלית מסוימת.

    (גילוי נאות: כותב מדי פעם בוויקיפדיה וכו')

  2. לא זוכר שהיה מישהו חתום על הערך הזה. ההפניה אליו היתה ממאמר בערוץ המעורבות (שנראה שנפח את נשמתו היום) מתוך מאמר של איזשהו ניאו מרקסיסט, אולי מתוך מטרה לשוות נופח אמין לאותו מאמר הזוי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים