כשהפוליטיקה מדברת השכל שותק

לא האמנתי שסטטיטטיקאי מכובד כמו יוסי לוי ישפיל את עצמו בפרסום שטות המספרת על מחקר שמוכיח ש"העם דורש צדק חברתי", הרי בכלל לא צריך לעשות מחקר על זה וברור שהעם דורש צדק חברתי (וגם ארטיק לימון וטיול לירח), כי מי זה האדם האכזר מספיק בעיני עצמו שיהיה נגד מעונות לטף, קיום בכבוד לקשישים וסיוע לנכי גוף ונפש? אין אדם כזה!.

ברור שהעם רוצה צדק חברתי רק לא ממש ברור מהו אותו צדק חברתי שהעם דורש. די מובן מאליו שהצדק החברתי שלי שונה מהצדק של הזקנה בקומה מעלי ושל הזוג הצעיר בקומה מתחתי, אז בלי לברר קודם מה משותף לתחושת הצדק החברתי של כולנו ואז לשאול מה אנחנו מוכנים לעשות בשבילו אין בכלל שום טעם למחקר שעוסק בזה.

ובכלל במדינת ישראל מתבצע בערך פעם בארבע שנים מחקר שבודק את את רצון האוכלוסיה בצדק חברתי ומשתתפים בו תמיד יותר מחצי מהאוכלוסיה הבוגרת כך שברור שהוא מובהק סטאטיסטית, ופעם אחרי פעם, במשך 34 השנים האחרונות, במחקר הזה המכונה "בחירות" תושבי ישראל מצביעים נגד צדק חברתי כערך חשוב (במילים אחרות לא מצביעים חדש, מרץ או הגירסה הסוציאליסטית של מפלגת העבודה), אבל למה שסטאטיסטיקאי יתיחס לעשרה מחקרים מובהקים סטאטיסטית כאשר יש לו מחקר אקראי שמקדם את ההשקפות הפוליטיות שלו?

3 תגובות “כשהפוליטיקה מדברת השכל שותק”

  1. לצרף לשמו של יוסי לוי את התואר "סטטיסטיקאי מכובד" זה ממש אוקסימורון. האיש לא מבין אפילו מהי תוחלת מותנית (אולי הוא ידע להעתיק הגדרה מויקיפדיה, אבל הוא לא מבין מה היא אומרת, ויש לי על מה שאסמוך). מה שמדהים באינטרנט הוא שהוא חיזק את כוחם של "סוחרי דעות מיד שניה". זו הסיבה לכך שהאיש מייצר כל כך הרבה רעש. אבל אין זה אומר שהוא סטטיסטיקאי "מכובד".

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים