אנחנו אובססיבים לגבי אנשים מתים אבל שונאים שמזכירים לנו את זה

במדינה בה שני ימים שלמים מוקדשים להעלאה על נס את פועלם של אנשים שמתו, ושמתחלחלת קולקטיבית אם מישהו מעז לחלל את קברם, נדרשת מידה לא קטנה של צביעות בשביל לבקר את ההחלטה להעתיק את מיקומו של חדר המיון הנבנה בבית החולים ברזילי מפני שהוא מתוכנן להבנות על קברים שחשובים לחרדים.

בעוד חודשיים, בפרוץ ימי השואה והזיכרון, העיתונים יפרסמו לפי הנוהל הרגיל את התמונה של החרדי שלא עומד בצפירה והמוני מגיבים יזעמו על כך שהחרדים לא נותנים כבוד לחללים שהגנו עליהם. אבל למה שבעצם החרדים יתנו כבוד למתים חילוניים אם החילונים לא נותנים כבוד למתים חרדיים? (באותה מידה שרוב החרדים לא מכירים את המתים באשקלון, רוב החילונים לא מכירים את המתים במלחמות ישראל)

מתוך וולווט

כאשר בידיעות טוענים ש"המתים חשובים להם יותר" הם צריכים קודם כל להסתכל במראה ולבדוק מה היתה עמדת המערכת בפעם האחרונה שבה נעשו חילופים של מחבלים תמורת גופות. חוץ מזה, מה זה בדיוק ה"יותר" הזה? יותר ממה? האם מישהו הולך למות בגלל שחדר המיון מוקם במקום אחר? מאוד סביר להניח שלא – נדמה לי שאנשים נוטים למות לפני שהם מגיעים למיון או אחרי שהם במחלקה.

אז השאלה, שתקשורת שמתעסקת בעובדות במקום בהתנפלויות בעלות נופך גזעני היתה שואלת, היא מה יהיו ההשלכות הרפואיות של הענין. אני לא יודע באיזה מצב עומד התכנון של המבנה, אבל אני יכול לדמיין מצב שבו לא יהיה מדובר בדחיה של יותר ממספר חודשים ספורים, במיוחד אם הממשלה תחליט שזה מה שהיא רוצה.

בסופו של דבר נראה לי שמדובר בעיקר בכסף, ואם מדברים על כסף, אז זו לא בדיוק המטרה המוזרה היחידה שממשלות ישראל לדורותיהן הוציאו עליהן כסף בשביל לשמר את הקואליציות שלהן, לא בטוח שהיא אפילו מוזרה במיוחד. למעשה זה הפתיע אותי שההחלטה עברה ברוב כל כך דחוק.

2 תגובות “אנחנו אובססיבים לגבי אנשים מתים אבל שונאים שמזכירים לנו את זה”

  1. בסה"כ תירוץ להתנגח בחרדים.
    אם זה היה איזה ירבוע ארץ ישראלי בסכנת הכחדה, בניין באוהאוס לשימור, או קבר של שייח מוסלמי, השמאל היה הראשון לדרוש את הזזת חדר המיון.
    אני רק יכול לדמיין את התגובות אם הפולנים היו מרימים חדר מיון והיה מתגלה מתחתיו קבר אחים מהשואה. האם מישהו היה מעז לבקר את הפולנים על זה שהם מזיזים את חדר המיון ומקימים שם אתר הנצחה במקום?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים