משאיות חסמו את האילון? זקני הבורסה לא זוכרים את אילון כל כך פנוי

מאוד הצחיקה אותי הסיבה שנתנו בעלי המשאיות לרצון שלהם להשבית את האילון בין שלוש לשש בצהריים – הסרת מס הבלו מהסולר. ולמה זה הצחיק אותי? כי מס הבלו הוא סכום קבוע (כרגע 1.69 לליטר סולר) שהמדינה גובה והוא מוצמד למדד. לפני כ10 שנים המרכיב של מס הבלו מתוך מחיר ליטר דלק עמד על בערך 60% (סליחה איו לי כח למצוא שוב את הקישור), אבל בגלל שמחירי הדלק עלו יותר מהמדד כרגע הוא מהווה שליש מהמחיר, כלומר היה הרבה יותר הגיוני להפגין נגד המס לפני 10 שנים מאשר היום….

ולפחות אם ההפגנה היתה מרשימה, אבל כמו שכתוב בכותרת, זקני הבורסה לא זוכרים כבישים כל כך פנויים בשעה חמש בצהריים. רק כאשר מדי פעם עברה משאית היא עשתה רעש וזה היה המטרד העיקרי….

(הערה: מסתבר שיש עוד מה לשפר בממשק הגלריות של וורדפרס, אין אופציה להקטין את גודל התמונה :(  )

וטיפה יותר ברצינות. מה בדיוק הסיפור שלהם? אם הם מובילים סחורה של 10000 שקל בחודש ומוציאים מאה שקל יותר, אז הם בקלות יכולים לגלגל את העלות על מזמיני ההובלה שבשבילם ההפרש יהיה יחסית שולי.

7 תגובות “משאיות חסמו את האילון? זקני הבורסה לא זוכרים את אילון כל כך פנוי”

 1. הגעתי אל עזריאלי בסביבות ארבע ורבע, ואכן הירידה לאילון כלפי צפון הייתה ריקה לחלוטין. הכביש היה פתוח כי כולם יצאו מוקדם כדי לא להתקע בפקקים. עם זאת, האילון בכיוון של הכניסה לת"א היה עמוס במוניות ומשאיות.

  באשר להפרשי המחיר, רכב שפוי כיום עושה כעשרה ליטרים לק"מ (פלוס מינוס, פקקים, מזגן וכ') ומחזיק מיכל של כ 40 ליטרים. עליה של כשקל במחיר פירושה 40 שקלים במחיר מיכל. אני, כאזרח פשוט שלא מרבה בנסיעה מתדלק את הרכב כפעמיים – שלוש בשבוע – אצלי מדובר בעליה של 100 ש"ח בחודש. עכשיו תחשוב על מונית שירות שעושה את הקו חיפה-ת"א או עכו חיפה מספר רב של פעמים ביום, או נהג משאית שמתחיל ומסיים יום עבודה בצפון דרך ת"א, ירושלים ואף דרומה מכך.
  אם זה היה הבדל של 100 ש"ח בחודש אף אחד לא היה יוצא להפגין, אבל מדובר פה באלפי שקלים בחודש וזה כבר רציני.

 2. ניצן, משהו לא מסתדר לי בחישוב שלך, כנראה התכוונת שאתה מתדלק פעמיים שלוש בחודש…

  אני לעומת זאת, מתדלק פעמיים שלוש בשבוע (דלקן, לא נורא בשבילי כמובן).

  בכל אופן, לגופו של עניין, לדעתי ה"הפגנה" הצליחה.
  המודעות לנושא עלתה בכל הארץ, בלי קשר לפקקים / לא פקקים.
  אזורים מסויימים היו פקוקים בשעות מסויימות, אבל בגלל הפאניקה הציבורית, כולם ברחו מתל אביב עוד לפני שלוש. למעשה, גם בשעות הבוקר עוד לא ראיתי את איילון כל כך פנוי כמו היום.

 3. ניצן, נניח שמונית שירות חיפה-תלאביב מסיעה 10 אנשים, ונניח שהיא צורכת 20 ליטר בזמן הנסיעה. כל שקל עליה במחיר הדלק מתבטא בעליה של 20 שקל בהוצאות של הנהג, אבל אם הוא מגלגל אותה לנוסעים אז רק בשני שקל הוצאה נוספת לנוסע.

  מאחר שהעליה בהוצאות על הדלק היא קבועה, אז ככל שהמחיר של הכבודה הוא יותר גבוה כך ההשפעה של הגלגול היא יותר נמוכה. אם ניקח אוטובוס עם 30 נוסעים, אז כל נוסע יצטרך להוסיף רק 70 אגורות. עם ניקח מיניבוס עם 10 טלביזיות במקום נוסעים, אז העלות הנוספת של 2 שקל לא תורגש כמעט בכלל על ידי הלקוח הסופי.

  אני חושב שהחישוב הזה מתאים לרוב עסקי ההובלה, למרות שיתכן שיש יוצאים מהכלל.

 4. יואב, אתה צודק, התכוונתי בחודש.
  מרק, מוניות השירות מתחרות באגד וברכבת ישראל. נכון לעכשיו המחיר זול מספיק כדי שיהיה להן קיום. מונית שירות מחיפה לת"א לוקחת 25 שקלים לנוסע, קצת מעל לכרטיס נסיעה ברכבת ולדעתי קצת פחות מכרטיס נסיעה באוטובוס.
  אותם 25 שקלים מגלמים, בנוסף לדלק גם את הביטוח, את התשלום על המונית לבעלים שלה, אחוזים לתחנה טיפולים, בלאי וכיוצ"ב. אני יכול להבטיח לך שהנהג מונית לא מסיים את היום ברווח אדיר והוא לא עוסק בנהיגה בגלל הרווחיות שלה.
  גם הנוסעים לא פרייארים. רכבת ישראל עדכנה את המחיר לפני כמעט חצי שנה בתוספת של שקל וחצי לנוסע. זה היה עידכון מחיר ראשון אחרי הרבה מאוד זמן. לנהגי המוניות אין את הפריווילגיה הזו. אתה לא יכול בוקר אחד להגיד לאנשים שהתרגלו לנסוע ב 25 שקלים שמהיום הנסיעה היא 27 שקלים. קח בחשבון, שהמחיר של הדלק מתעדכן בסוף כל חודש והעלאת מחירים זה לא תהליך כזה פשוט.

  גם הנהגים של המובילים, הם לרוב לא עצמאיים. מדובר באנשים שנוהגים בשביל חברות תובלה, זמנים לא זמנים ובשעות לא שעות. וגם הם, לא נהיים מליונרים מהנסיעה ולא עוסקים בזה כי זה רווחי.

  ואנחנו לא מדברים פה על מיניבוס שסוחב 10 טלוויזיות, אנחנו מדברים על משאיות, על סמיטריילרים כפולים שנוסעים הלוך ושוב עם משקל של 10-12 טון. ושוב, כפי שכבר אמרתי.

 5. ניצן, כאשר קורים שינויים כל כך עמוקים ובעלי השפעה כלל עולמית בשוק הדלק, אדם לא יכול לצפות באופן הגיוני שהוא לא יצטרך להתאים את עצמו אליהם על ידי צעדי חיסכון (מעבר לרכב יעיל יותר), גלגול עלויות על הלקוח או סגירת העסק.

  בוא נעשה תרגיל היפוטטי בו מבטלים את הבלו, אבל הדולר חוזר לרמתו מלפני שנתיים. מה התוצאה? אותו מחיר דלק כמו היום… למי יבואו הנהגים בטענות אז?

  אם מוניות שירות לא יוכלו להציע לצרכנים שלהן סיבות נוספות לשימוש בהן פרט למחיר, אז הן יסגרו כמו שעשו מיליארדי סוגי עסקים מאז בריאת הכלכלה.

  וסמיטריילרים נמצאים בדיוק במצב שאליו התכוונתי. לא יודע כמה עולה הובלה בסמי, אבל אם אתה מזמין הובלה של טון של חומר יש לי הרגשה שתוספת של 100 שקל לעלות של הובלה לרוב לא תהרוג אותך.

 6. מרק, אני אתן לך דוגמא מהחיים הישנים שלי כמעשן. יום אחד עלה המחיר של הסיגריות בשקל. כלום, כולה עוד שקל לחפיסה, מי כבר מרגיש את זה.
  אז נכון, לא ממש מרגישים את זה במעמד הרכישה, אבל עבור מעשן שמחסל חפיסה ביום מדובר ב 365 ש"ח בשנה. מי שמעשן שתי חפיסות מכפיל את הסכום ל 730 ש"ח בשנה.
  אם מחיר החפיסה הוא 15 שקלים הרי שמדובר פה בכ 25 חפיסות למעשן הפחות כבד ו 50 חפיסות בעבור המעשן הכבד.

  ופה בדיוק הנקודה, אף אחד לא מוביל טון חומר. מי שמתעסק בהובלה ושינוע מתעסק בכמויות. תחשוב לצורך העיניין על קבלן עפר שצריך לשנע מקצה הארץ לקצה השני טונות של עפר בכל יום. או אולי יצא לך לראות פעם סמיטריילר שמוביל אבנים ענקיות, או צה"ל שמזיז שיירות של טנקים / נגמשים. מדובר בכמויות עצומות של מטען, על בסיס יומי, שבד"כ משלב מספר סמיטריילרים ולא רק סמיטריילר אחד, פעם אחת ודי.

  ועכשיו, תתחיל לגלגל עלויות כשאתה רוצה לבנות בית חדש. להוביל בטון? זה משאיות. להוביל לבנים? גם משאיות. ברזל, מרצפות, אדמה לגינה, רעפים לגג. והפועלים? איך הם יגיעו?
  אז עכשיו תחשוב שעל כל משאית אתה צריך להוסיף עוד 100 ש"ח של דלק ותראה איך פתאום גם הבית שלך מתייקר.

  אז נכון שקל להגיד התיעלות, וגלגול עלויות ורכבים ירוקים וכן הלאה אבל מה שעובד בעולם של הנהג הפרטי לא באמת עובד בעולם ההובלות. משאית שצריכה לסחוב כמה טונות טובות של משא תזדקק למנוע מפלצתי. בגלל המשא העצום (כדי לחסוך בהוצאות נוהגים להעמיס בארץ במשקל עודף) מהירות הנסיעה היא איטית יותר ושריפת הדלק גדולה יותר וכן הלאה. ומה לעשות, לפעמים אין ברירה, לא רק בתובלה, קח למשל את אלפי הרכבים שמסיעים ילדים נכים (רכבים של איל"ן, ממומנים ברובם בתרומות) ותגלגל את העלות שלהם על הלקוחות.

 7. ניצן, אבל זה מחיר הדלק בעולם וכל זמן שהוא עולה מהר רמת המיסוי הופכת להיות פחות ופחות חשובה.

  מה כבר המדינה יכולה לעשות, לסבסד דלק? בישראל זה מחייב העלאת מיסים או הקטנת תקציבי ביטחון או חינוך, אז למה שדוקא הנגים יהנו דוקא על חשבונם של יתר האזרחים?

  אם לא תמצא דרך חליפית להניע רכבים קטנים אז כל שירותי מוניות השרות עשויים למות, זו פשוט עובדה. בעולם בו חברות תעופה מפטרות ומצטמצמות, כאשר בסין מעלים את מחירי הדלק ב20%, לא נראה לי הגיוני שנהג מונית בישראל ידרוש להחזיק בשרשרת חסינות מהתהליכים העולמיים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים