יואל אסתרון איבד את שפיות דעתו, רוצה להעניש את לבייב

לא להאמין, כלומר כן להאמין, מי הרי אחראי לרייטינג של עיתון אם לא העורך שלו? אז למה לכל הרוחות אני בכלל מתפלא שאסתרון מפרסם מאמר עם כותרת "להעניש את לבייב" כאילו היה אחרון הטוקבקיסטים בYNET, רק בעל יכולת ניסוח טובה יותר.

בואו נעשה תרגיל שבו אנחנו משנים את הקוד החברתי כך שחוב שלא הוחזר הופך להיות לעברה מוסרית ברת ענישה. רגע למה אנחנו צריכים לעשות תרגילים מחשבתיים כאלו כאשר זה בדיוק מה שהיה קיים בבריטניה של המאה ה19 ודיקנס דאג לשלב את מוסד בית הסוהר לבעלי חוב בספריו.

במקום שמשפחה שלא מסוגלת לשלם משכנתא תסולק מהבית ותשלח לרחוב, היא תישלח לכלא.חברות הפלפון ישלחו אנשים שישברו את הרגליים של צרכנים שחברת האשראי לא אישרה להם את תשלום החשבון ובעל המכולת יצית מכוניות של לקוחות שקנו בהקפה ולא החזירו את הכסף במשך חודש.
כן, עולם חדש ואמיץ אסתרון רוצה ליצור עבורנו.

בפעם האחרונה שבדקתי לבייב לא הורשע בשום עברה, לא הואשם בשום עברה ואפילו איש לא האשים אותו בהתנהגות שניתן לכנות כנכלולית. על מה בדיוק צריך להעניש אותו, על זה שהוא הבטיח דברים שהוא לא הצליח לקיים? אפשר לחשוב שאסתרון בעצמו עומד בכל היעדים שהוא הציג בפני הבעלים של כלכליסט, אז האם לדעתו הם צריכים להעניש אותו אם הוא לא ימכור את הדירה שלו בכדי לפצות אותם?

לפחות שאסתרון היה מפנה את האצבע המאשימה לכיוון הנכון. אני ורוב מחזיקי אגרות החוב האחרים של אפריקה ישראל יכולים להאשים רק את עצמנו. הבעיה היא עם האנשים שהכסף שלהם הושקע באפריקה ישראל דרך קרנות הפנסיה ותגמולים בלי שמישהו יתן להם הסבר מינימלי על הסיכונים הכרוכים בדבר. האם האצבע המאשימה לא צריכה להיות מופנת כלפי מי שהכריחו את אותם אנשים להשקיע בבורסה על ידי חוקים המחייבים הפרשה פנסיונית גם אם אין לך כסף לקנות אוכל, ומעודדים הפרשה לחסכונות ארוכי טווח מסוכנים דומים אחרים על ידי הטבות מס?

אולי, אם מר אסתרון היה מקדיש חלק מהעצבים שלו להתראה ודיון מקיף בכשלים המבניים של שוק החיסכון ארוך הטווח, הייתי מתעצבן פחות מהמאמר הזה, אבל אני מבין שהרבה יותר קל להיות טוקבקיסט.

3 תגובות “יואל אסתרון איבד את שפיות דעתו, רוצה להעניש את לבייב”

    1. דב, יש סיבה מסוימת או שאתה סתם לא אוהב את כלכליסט. אני מסכים שהוא החלש יותר מבין העיתונים הכלכליים, אבל בגלובס יש יותר זיוני שכל מטומטמים (את מתי גולן אני בכלל לא קורא).
      ספציפית לעניני אפריקה ישראל, נדמה לי שגולן חזני עושה את העבודה הכי מקצועית מבין כל העיתונאים שמסקרים את המשבר.

  1. אני לא אוהב את השיטה ש-YNET דוחפים אותך להכנס לכלכליסט. ביחוד את הנושא שנפתח קישור מכלכליסט הוא מכריכים אותו להפתח בחלון חדש ולא כטאב.
    באופן כללי לא אוהב את התכנים שלהם. גלובס עושים שטויות אבל בסך הכל הנבחרת שלהם די טובה.
    מתי גולן כותבים מאמרים פופוליסטים כמו טוקבקיסט מ-YNET.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים