אם כולם יקפצו ביחד תהיה רעידת אדמה או לפחות נדנוד של גשרים

ב 8:00 ישבתי ליד המחשב ובדקתי האם כל 2.5 קוראי הנאמנים נכנסו אתמול לאתר למרות שלא פירסמתי שום דבר חדש, כשלפתע כסא המנהלים שלי קיבל רצון משל עצמו והתחיל להתנדנד. מיד נזכרתי בדירה הקודמת שלי, שבה גרתי עד לפני חודש, ובסדק בקיר החיצוני שהיה בבנין במקום בו הרחיבו אותו, וחייבתי חיוך מלא אושר על כך שאני כבר לא גר בה. (בעל הבית הביא חבר שהוא מהנדס בנין לבדוק את הסדק והחבר אמר שזה לא מבני אלא קוסמטי, אבל לי לא התחשק לחכות לרעידת האדמה החזקה הבאה בשביל לבדוק האם הוא צודק)

החלטתי להתיחס לרעידה כאל רמז מנמוך על כך שיום יפה היום בתל אביב ואין שום סיבה שהיא לבלות אותו בבית, ויצאתי לכיוון חוף הים. למעשה קיוויתי לראות צונאמי, אבל הגלים לא עברו את גובה 5 סנטימטר, או במילים אחרות היה ים מדהים. כשחזרתי כבר הספקתי לשכוח מכל הענין (בכל זאת כשהשכנים מלמטה מתנים אהבה הבנין רועד יותר חזק מזה) ונדהמתי לגלות שכל האינטרנט הישראלי עוסק בה. זה מתחיל באנשים שמנסים להשלות את הציבור בכך שפתח תקוה באמת קימת בYNET, ממשיך בבועה התל אביבית אצל אביבה (אפשר לחשוב שם שרק באזור המרכז הרגישו את רעידת האדמה) ונעצר בגלוב בו צפריר העלה את הרעיון שהיו אלו המגיבים של הגלוב שיצרו אותה.

מגוחך או לא, בבריטניה נערך ניסוי בו השתתפו מיליון ילדי בתי ספר ומטרתו היתה לבדוק האם קפיצה מתואמת של אנשים יכולה לגרום לרעידת אדמה. התוצאה של הניסוי היתה שכנראה מליון אנשים קופצים לא ממש מזיזם ל/את כדור הארץ.

אבל מה עם מבנים שנקודת מרכז הכובד שלהם לא נמצאת על הקרקע? האם אורגיה מרובת משתתפים על גג הסיטי טאוור יכולה להרעיד את כל הבנין? לא ידוע לי שנערך מחקר כזה, אבל כן מענין להתיחס למקרה המוזר של גשר המילניום.

גשר המילניום הוא הגשר החדש ביותר שנבנה שלונדון מעל התמזה, ומיועד להולכי רגל בלבד, וכמו ששמו מעיד הוא נפתח לשימוש בשנת 2000. כמובן שבבניתו נעשה שימוש בכל הטכנולוגיות החדשות ביותר עם החומרים הטובים ביותר והדמיות ממוחשבות שבדקו את היכולת של התכנון לעמוד בעומס האנשים הצפוי ובמשבי הרוח. בכל זאת למרות כל ההשקעה אנשים שעברו על הגשר התלננו שהוא מתנדנד, ולא סתם מתנדד אלא ממש גורם למחלת ים. כמובן שהגשר נסגר כמעט מידית.

אחרי חקירה התברר שמה שגרם לנדנוד הגשר זה עצם המעבר של האנשים עליו. מסתבר שאנשים, אפילו אם הם זרים ולא משוחחים אחד עם השני, נכנסים באופן טבעי לחלוטין לאותו קצב הליכה של האנשים שהולכים מסביבם. כאשר האנשים הולכים בתיאום הם גורמים לתנועה של הגשר ימינה ושמאלה והמבנה של הגשר גרם לכך שהתנועה הזו תרעיד את הגשר במידה מסוימת. אבל בגלל הרעידה של הגשר יתר האנשים שעברו עליו ולא הלכו בתיאום עם האנשים האחרים, מצאו שהרבה יותר נוח ללכת לפי קצב הרעידה ונכנסו לאותו קצב של יתר האנשים ובכך הגבירו את הרעידה. הפיתרון לבעיה היה התקנת בולמי זעזועים.

קישורים:

תיאור של גשר המילניום, באנגלית

ניתוח תופעת הנדנוד של הגשר על ידי המהנדסים שלו, באנגלית

3 תגובות “אם כולם יקפצו ביחד תהיה רעידת אדמה או לפחות נדנוד של גשרים”

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים