האם יתכן שתוכנית ויסקונסין מצליחה אך איש לא מספר לנו על כך?

משתמע מהדברים שמירב ארלוזורוב כותבת היום בדה-מרקר שלמרות שמהדוחות של הביטוח הלאומי עולה שתוכנית ויסקונסין, התוכנית למציאת עבודה למובטלים כרוניים, מצליחה (ל28% נמצאה עבודה) איש בעיתונות לא רוצה לדווח על כך.

אם זה נכון אז התקשורת לא יכולה להאשים אף אחד כאשר טוענים כנגדה שבמקום לדווח חדשות היא מיצרת חדשות ושלעיתונים יש אג'נדה פוליטית חזקה שהם מסרבים להודות בה בפומבי. מצד שני מירב ארלוזורוב בעצמה היא עיתונאית ובדברים שהיא כותבת אפשר להבחין בקלות באג'נדה האנטי שסניקית שלה, אז איך אפשר להאמין לה? אולי המשרות הן בסך הכל עבודה של שעה בשבוע במקדונלדס?

מאמרים כאלו שעוסקים בעובדות מדודות גורמים לי לרצות למצוא את המקור ולנתח את הנתונים בעצמי. לצערי העיתונים ברשת עדיין לא הבינו שכאשר מפרסמים מאמרים מהסוג הזה צריך לתת קישור למקור הנתונים. מאחר שלא ניתן קישור, ניסיתי לחפש את המסמך באתר של הביטוח הלאומי ולא הצלחתי.

עכשיו הסיפור בכלל מסתבך. האם מירב ארלוזורוב משקרת במצח נחושה, או שהביטוח הלאומי לא מעונין בפרסום פומבי של הנתונים? נראה לי שאני אשחק קצת בלהיות עיתונאי ואפנה לביטוח הלאומי בענין, למרות שאני מניח שהסיכוי שלי לקבל תשובה הוא אפסי.

עדכון 15:30

חנן כהן שלח אותי בצדק לאופטומטריסט הקרוב מאחר שהקישור מופיע בראש הדף ל http://www.btl.gov.il/idchunim/Wisconsin1.htm . מצד שני להגנתי, המסמך לא מופיע עדיין (שבועיים אחרי שפורסם) ברשימת הפירסומים או בתוצאות חיפוש רלבנטיות.

6 תגובות “האם יתכן שתוכנית ויסקונסין מצליחה אך איש לא מספר לנו על כך?”

 1. לא מזמן כתבתי מאמר לאיזה מגזין רשת, ושמתי המון קישורים, כמו שאני שם בפוסטים בבלוג. כמובן שבעת הפירסום העורך מחק את כל הקישורים. זה גרם לי לחשוב שמבחינת הקוראים, הדברים שאני רושם בבלוג הרבה יותר אמינים מאלו שמופיעים במגזין, כי את מה שרשום בבלוג תמיד אפשר לבדוק בעצמך בעזרת הקישורים הרלוונטיים.

 2. איך לא מצאת? זה נמצא בצורה הכי בולטת שאפשר בדף הכניסה.

  http://www.btl.gov.il/idchunim/Wisconsin1.htm

  מתוך המסמך, הנה רמז ל"הצלחה".

  מפות ההתייצבות אינן כוללות מידע על מהות ההשמה (כמו, למשל, האם ההשמה יצאה לפועל, היקף עבודה והשכר בצידה, סוג התעסוקה ומשך ההעסקה).

 3. ניימן, תתחיל להתרגל: אתה כותב, לא רושם. לרשום זה עזיז מהמכולת שרשם לך שני קוטג' עד מחר.

 4. חנן,

  אני אף פעם לא פוסל את האפשרות שאני אדיוט מושלם.
  מצד שני אני נשבע בהורים שהשתמשתי במנוע החיפוש וחיפשתי גם ויסקונסין וגם מהל"ב. למעשה אם מחפשים מהל"ב עכשיו מקבלים את ההודעה ש "נמצאו 0 פריטים" ואותו הדבר כשמחפשים ויסקונסין.

 5. גם תכנית הפתרון הסופי, אל תשכח, די הצליחה עד שהקומוניסטים והאמריקנים דפקו אותה.
  תלוי מה אתה מגדיר כ"הצלחה". אם כשתחת איומים של שלילת קיצבה אתה גורם לאדם שיעשה מה שאתה רוצה ממנו, אז כל שודד שמאיים עליך עם אקדח הוא סיפור הצלחה פוטנציאלי.
  השאלה מה אתה עושה לכבוד האנושי של הבנאדם, ועד כמה, בסופו של דבר, העבודות שמוצאים לו הן אפקטיביות.

 6. 1. הפיתרון הסופי דוקא הצליח מאוד, עובדה לא נשארו כמעט יהודים באירופה.

  2. הצלחה היא עמידה במטרות. המטרה של תוכנית ויסקונסין היתה להכריח אנשים לצאת לעבודה על ידי איום בשלילת קצבאות בכדי לא לשלם קיצבאות לאנשים שמתחמקים מעבודה. לפי הגדרה זו התוכנית מצליחה.

  מאחר שהתוכנית היא פרקטית ולא תיאורטית, מי שרוצה לבקר אותה כדאי שיציע אלטרנטיבות יותר טובות. העובדה היא שלשכות התעסוקה כבר מזמן לא מצליחות למצוא עבודה למובטלים כרוניים (ולמובטלים בכלל). אז המצב הקיים הוא שמובטלים כרוניים חיים על חשבון המדינה למרות שיש להם את היכולות הפיזיות והנפשיות לצאת לעבודה. המשמעות של זה היא שתקציב שיכל להיות מוצא (דוגמא דמגוגית) על סל התרופות מוצא על אותם אנשים. אני לא חושב שיש הרבה אנשים התומכים בהמשך המצב הקיים.

  3. השאלה היא מה יותר חשוב, הכבוד או הלחם. גם הכבוד שלי נפגע כאשר אני עובד בעבודה שהיא מתחת לכישורי, אבל לא עולה בדעתי לא ללכת לעבודה בגלל זה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים