עוד מחשבה על זכות ההצבעה לישראלים הנמצאים בחו"ל

ברוב הדברים שאני קראתי בנושא, הכותבים טוענים שמתן זכות הצבעה לישראלים בחול נועד בכדי לשרת את מפלגות הימין מאחר שידוע שהיורדים הם ימניים קיצוניים. אני לא יודע מה אתכם, אבל מכל הבלוגרים והמגיבים בחומוספירה שמזדהים כמי שגרים בחול, הכי ימני שהצלחתי לזהות נמצא בצד השמאלי של המרכז הפוליטי ועושה רושם שעבור חלק לא מבוטל מהם חדש היא מפלגה ציונית מדי, אז מאיפה באה הוודאות הזו לגבי ההשפעה של מתן זכות הצבעה כזו?

16 תגובות “עוד מחשבה על זכות ההצבעה לישראלים הנמצאים בחו"ל”

  1. ממש לא צוחק, ואני לחלוטין לא בטוח שזה בכלל נכון שבלוגרים הם שמאלנים (הבלוגרים שמקבלים במה בתקשורת הם כאלו, אבל זה רק מראה על ההטיה של התקשורת) ובכוונה הרחבתי גם למגיבים.

 1. פעם החלפתי מיילים בנושא עם כרמל ויסמן (דר' בלוג) שבודקת כמויות של בלוגרים גם כאלו שלא שמענו עליהם והיא אמרה לי שזה המצב. אבל אולי לא.

  1. אם יש 100000 בלוגים פעילים בארץ, זה פשוט לא הגיוני סטאטיסטית שההתפלגות של הנטיות הפוליטיות שלהם שונה באופן מהותי ביותר מתוצאות הבחירות. זה שהם אמרו לכרמל שהם שמאלניים יכול אולי להצביע על כך שיש אנשים שחושבים שהליכוד היא מפלגת שמאל.

   1. הטענה שלך הגיונית בערך כמו 'אם יש 300,000 מתנחלים בארץ, זה פשוט לא הגיוני סטטיסטית שההתפלגות של הנטיות הפוליטיות שלהם שונה באופן מהותי ביותר מתוצאות הבחירות'.
    יכול להיות משהו שמעודד שמאלנים לכתוב בלוגים יותר מאשר ימנים. האם יש כזה? מהו? זו שאלה אמפירית, שאין לי עליה תשובה. אבל זה תרחיש הגיוני.

    1. אני מקווה שאתה צוחק. קודם "אתם" ממדרים את את הימניים אל מחוץ לחומוספירה – את איתן כספי נידו מרשימות בגלל שהוא העז להעיר הערות מעט הומופוביות, את אורי קציר בגלל שהוא העז לא לחשוב שפמיניזם הוא מתת האל למין האנושי, עכשיו עושים את המוות לדוד מרחב כי הוא מעז להיות ציוני, וזרובבלה סולקה מגרייפס בגלל שהעזה להגיד מילה לא נחמדה על ערבים, ואז מגיעים למסקנה שרק שמאלנים כותבים בלוגים.

     האם יתכן שכל הבלוגרים הם שמאלנים? יתכן! אבל מאחר ואנחנו מדברים על סטטיסטיקה ולא על פוסט מודרניזם, אז זה מאוד מאוד לא סביר כל זמן שאתה לא מציע תיאוריה ולו הקטנה ביותר למה שמצביע השמאל ירצה לפתוח בלוג יותר מאזרח אחר.

     1. הטענה שלי לא הייתה אמפירית, אלא מתודולוגית.
      לא 'כל הבלוגרים הם שמאלנים', אלא 'זה בהחלט אפשרי סטטיסטית שהבלוגרים מתפלגים אחרת מהאוכלוסיה הכללית בנטייה הפוליטית'.

      ולכן, הייתי מסתמך על התשובה של כרמל (שהלכה ובדקה את זה, בניגוד לשנינו שמסתמכים על מי שאנחנו מכירים). הייתי מעדיף מישהו שעשה מחקר שבודק בדיוק את הנטייה הפוליטית של הבלוגרים.

      (ואגב: גם אם התשובה היא 'בועטים בתחת של כל בלוגר שמעז לא להשתחוות בפני דב חנין, ולכן נשארים רק השמאלנים', זה עדיין אומר שרוב הבלוגרים שמאלנים, כך שאתה כנראה מסכים עם הטענה)

     2. חברים, אני ממש מתנצל ששרבבתי את שמה של כרמל לדיון שכן אני לא יכול לדבר בשמה ואין לי מושג אם היא בדקה את הנושא במחקר שלה או שזו ההתרשמות הסובייקטיבית שלה.

      יכול להיות שפילוג הבלוגרים זהה לאוכלוסיה הכללית אבל אין מה לדבר על הבלוגרים באופן כללי. האם מי שכותב על אופנה או צילום קשור בכלל לעניין? הייתי מסתכל רק על מי שכותב (לפחות מדי פעם) על נושאים חברתיים, מדיניים או פוליטיים. לדעתי גם מרק לא התכוון לאוכלוסיה הכללית.

     3. לפי ההגדרה הזו אני מסכים

      אבל זה מחזיר לנקודה הראשונית של המאמר, ואני כן התכוונתי לאוכלוסיה הכללית של הבלוגרים שנמצאים בחו"ל – בינם יש אולי כמה שלא מביעים עמדות פוליטיות, אבל אני לא זוכר אפילו ימני אחד ואלא אם מישהו יציג הסבר לכך שזו אנומליה, אני לא מבין על מה מבוססת ההרגשה שהישראלים בחו"ל הם ימניים.

     4. אולי אני טועה, אבל מההכרות שלי עם המחקר של כרמל וקבוצת המדגם שלו זה לא היה הנושא שהוא עסק בו, ולכן בלי להכנס לענין של האם המתודולוגיה היתה מתאימה לבדיקה של דברים כאלו, אני פשוט מניח שמה כרמל אמרה מבוסס על הרגשה ולא על תוצאות מחקריות.

      הייתי יכול לקבל את הטיעון של כרמל לפני 4 שנים, כשאולי היה אפשר להגיד שיש מאפינים מיוחדים לקבוצה של early adopters, אבל היום כלשכל אחד יש "בלוג" והחסם לפתיחה של בלוג הוא רק חיבור לרשת, אני לא מצליח לדמיין סיבה שתגרום לכך שיהיה הבדל משמעותי בין תוצאות הבחירות לפרופיל ההצבעה של בלוגרים.

      (ואגב: גם אם התשובה היא 'בועטים בתחת של כל בלוגר שמעז לא להשתחוות בפני דב חנין, ולכן נשארים רק השמאלנים', זה עדיין אומר שרוב הבלוגרים שמאלנים, כך שאתה כנראה מסכים עם הטענה)

      לא, האנשים האלו לא נזרקים מהבלוגוספירה, רק לא מופיעים במקומות הנחשבים, שזה דברים די שונים.

 2. בתור תושב חו"ל בשניות אלו, ההרגשה שלי לפחות נובעת מהאנשים שאני פוגש: הם הרבה יותר ימניים מהמקבילות החברתיות שלהם בארץ. לדעתי יש במגורים בחו"ל משהו שמפתח את התודעה הלאומית ומסית את הדעה לעבר הימין. בעיקר כשצריך כל הזמן להגן על ישראל מפני טענות מגוחכות לחלוטין של גויים נאורים ובורים (הדוגמא השבועית: החלטת החלוקה נתנה 5% מהארץ לערבים ו – 95% ליהודים. מאיפה הם ממציאים את השטויות הללו?).
  כמובן – זו הרגשה סובייקטיבית בלבד.

  מצד שני, על כמה בלוגרים מבוססת האבחנה שלך? מספר מספיק גדול כדי לעשות מהם מדגם? וזה בלי קשר לשאלה המאד רלוונטית שעלתה פה כמובן: האם אוכלוסיית הבלוגרים ראוייה סטטיסטית לייצג מדגם של אוכולוסיה כלשהי? (מלבד אוכלוסיית הבלוגרים כמובן). בהחלט ייתכן שיש קורולציה בין נטיות-טכנולוגיות ונטיות פוליטיות.

  1. המדגם הוא של בערך 20 כותבים ומגיבים, שזה כמובן מדגם קטן מדי לכל מטרה שהיא, אבל נדמה לי שזה המדגם היחידי שקיים… אבל אתה נמצא בעמדה לבדוק אמפירית כמה מצביעים יש לליברמן מבין הישראלים שגרים בגרמניה/אירופה.

   מאחר שבכל העולם המערבי יש לא פחות בלוגרים ימניים משמאליים, קשה לי להאמין שזה קשור לטכנולוגיה בצורה כלשהיא. אולי זה קשור לפרופיל של אנשים שלמרות שאינם גרים בארץ מרגישים צורך לכתוב בעברית, מעבר לשמירה על קשר (יש הבדל בין תיאור הפאבים בברלין לדיון על הפרדה באוטוסים של חרדים).

 3. יש הרבה במה שדניאל אמר אבל זה לא נושא הדיון כרגע.

  אם קוראים את הצעת החוק רואים שמדובר בהצעה המוגבלת למי שחי מחוץ לישראל לכל היותר 6 שנים. השאלה המרכזית בסוגיה הנדונה צריכה להיות האם ההגדרה של "תושב קבע" צריכה להיות רלוונטית או האם ראוי לומר שאדם שומר זיקה לישראל במשך תקופת שהיה של עד כך וכך שנים בחו"ל; דוגמא פשוטה היא מי שהלך לעשות דוקטורט או פוסט דוק או קיבל הועבר במסגרת עבודתו לחו"ל או שקיבל שם משרה שהיא "ירידה לצורך עליה" (זה מאוד מקובל באקדמיה!). האם אדם כזה, שיש סיכוי לא מבוטל שהוא רוצה לחזור לישראל לאחר תקופה זו והוא לא עבר לחו"ל צמיתות, שיש לו משפחה בישראל ויתכן שהוא אף משלם ביטוח לאומי ועוד אי אלו מיסים בישראל (תקנות המס בעניין מי שעיקר חייו בחו"ל מתחילות להיות תקפות לכל דבר ועניין רק לאחר 4 שנות שהיה בחו"ל) צריך להיות מנוע מהצבעה בבחירות. אני חושב שלשאלה הזו אין שום קשר לסוגיית הימניות או השמאליות של דעותיהם של אותם אנשים. בין אם כולם תומכי כהנא או כולם פעילי בצלם התשובה העקרונית צריכה להיות זהה.

 4. מרק-

  לעניין שאלתך – אני מניח שיש איזה סטריאוטיפ של הישראלי הטיפוסי בארה"ב (שהיא המקום העיקרי בו יש ישראלים מחוץ לישראל) שלקוחה מתוך סרטי בורקס (ע"ע מיקו ושות'): מדובר במזרחי שעבר לעבוד ב"מובינג" או "חאפר" של ציוד אלקטרוניקה וכל אלה הם בהכרח ימניים או באיזה דוס מברוקלין שיצביע למפלגות החרדיות. כיוון שקבלת החלטות תמיד נעזרת בהצמדות לדוגמאות "טיפוסיות" (וראה בעניין זה את המקרה המפורסם של "לינדה"-
  http://en.wikipedia.org/wiki/Conjunction_fallacy)
  הרי שלסטריאוטיפ הנ"ל מקום מרכזי בהתייחסות לסוגיה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים